Menu allblacks.com

News

Next wave of rugby talent ready for Jock Hobbs Under 19s

NZR

allblacks.com     07 Sep 2018     NZR

The tournament, now in its fifth year, sees New Zealand’s best young talent represent their Provincial Unions during the week-long tournament. 

QUICK TAP: HEARTLAND TEAM NAMED FOR JOCK HOBBS UNDER 19s

North Harbour, Bay of Plenty, Wellington and Canterbury go into the premiership top of their pools after playing pre-tournament seeding matches and they will be joined by defending champions Auckland, Taranaki, Hawke’s Bay and Tasman in the top eight to compete for the Graham Mourie Cup.

Northland, Waikato, Manawatu, Otago, Auckland Development, Counties Manukau, Heartland and Southland make up the Championship division and will compete for the Michael Jones Trophy.

Counties Manukau will be hoping to once again defend the Michael Jones Trophy after winning it for the past three years, with Southland being the only other team to lift the trophy since the tournament’s inception.

The 16 teams will compete across three days on Sunday 9 September, Wednesday 12 September and Saturday 15 September. In between match days, players will get access to development programmes, with some of the elite names in New Zealand rugby leading education sessions.

All Blacks kicking coach David Hill will take players through kicking drills before All Blacks centurion Keven Mealamu shares his experiences and talks about character. Mealamu, along with a host of either former players or Super Rugby staff will also take all players through position specific coaching sessions.

Top sports psychologist Dave Galbraith will lead a session on mental wellbeing, before comedian Tofiga Fepulea’i takes centre stage and speaks to players about his experiences as a still-hopeful rugby player and internationally successful entertainer.
DRAW AND RESULTS
To view the draw, including matches to be broadcast live on SKY TV, please click here.

You can keep up with all the tournament action and match results on the official tournament facebook page here.

TOURNAMENT PROGRAMME

To view the tournament programme with full squad lists and the competition structure explained click here

Day One fixtures

Graham Mourie Cup
10.45am Bay of Plenty v Hawke’s Bay
12.30pm North Harbour v Tasman
2.15pm Auckland v Canterbury
4.00pm Taranaki v Wellington

Michael Jones Trophy

10.45am Auckland Development v Otago
12.30pm Counties Manukau v Manawatu
2.15pm Waikato v Heartland
4.00pm Northland v Southland

Finals day – 15 September
The Michael Jones Trophy (3.20pm) and Graham Mourie Cup (5.00pm) Finals will be broadcast live on SKY. Other broadcast matches include the playoff for 11th/12th (12pm) and 3rd/4th (1.40pm).