Farah Palmer Cup Round Four: Team Lists

GettyImages 1273533465 v2

Find your key match information and team lists below. NOTE: Teams are added as they are named.

 

Wellington Pride v Manawatu Cyclones

Friday 25 September

4.35pm, Sky Stadium, Wellington

Downer Referee: Maggie Cogger-Orr

LIVE ON SKY SPORT

 

Teams

Wellington Pride: 1. Raylene Lolo 2. Precious Auimatagi 3. Isadora Laupola 4. Joanah Ngan-Woo © 5. Charlene Gubb 6. Nina Foaese 7. Sinead Toala-Ryder 8. Dhys Faleafaga 9. Acacia Claridge-Te Iwimate 10. Vaine Marsters 11. Ayesha Leti-I’iga 12. Fa’asua Makisi 13. Monica Tagoai 14. Lyric Faleafaga 15. Thamsyn Newton

Reserves: 16. Alice Soper 17. Barbra Taumoli 18. Sanita Levave 19. Rejieli Uluinavau 20. Emily Dalley 21. Georgia Daals 22. Marcelle Parkes

 

Manawatu Cyclones: 1. Marilyn Live 2. Jayme Nuku 3. Sosoli Talawadua 4. Kahurangi Sturmey 5. Rachael Rakatau 6. Rhiarna Ferris 7. Sam Tipene 8. Kaipo Olsen-Baker 9. Lucy Brown 10. Carys Dallinger 11. Janna Michal Vaughan 12. Rebekah Cordero Tufaga 13. Crystal Mayes 14. Rangimarie Sturmey 15. Selica Winiata ©

Reserves: 16. Ngano Tavake 17. Lavenia Nauga-Grey 18. Ashleigh Knight 19. Taylor Waterson 20. Paige Lush 21. Kaia-Hayes Walker-Waitoa 22. Alesha Williams

 

Tasman Mako v Otago Spirit

Saturday 26 September

11.35am, Trafalgar Park, Nelson 

Downer Referee: Jono Bredin

 

Teams

Tasman Mako: 1. Anna Bradley © 2. Stephani Mitchell 3. Alisi Seigafo 4. Gina Healey 5. Hannah Gillespie 6. Elisha Godsiff 7. Tamara Silcock 8. Louise Nalder 9. Pippa Andrews 10. Anna Schultz 11. Sydnee Wilkins 12. Demi Salton 13. Michelle Curry 14. Eve Findlay 15. Bethan Manners

Reserves: 16. Diane Huntley 17. Ashley Manaia Ulutupu 18. Jess Harvie 19. Hopaea Hillman 20. Ariana Te Kawa-Wiremu 21. Alesha Dempster 22. Amanda Fitisemanu

 

Otago Spirit: 1. Eilis Doyle 2. Tegan Hollows © 3. Paige Church 4. Kate Smith 5. Julia Gorinski 6. Bree Thomas 7. Zoe Whatarau 8. Morgan Henderson 9. Rosie Buchanan-Brown 10. Rosie Kelly 11. Teilah Ferguson 12. Kilisitina Moata’ane 13. Amy du Plessis 14. Meg Breen 15. Hinemoa Watene

Reserves: 16. Gemma Millar 17. Lucy Cahill 18. Maddie Feaunati 19. Leah Miles 20. Maia Joseph 21. France Bloomfield 22. Jamie Church

 

 

North Harbour Hibiscus v Auckland Storm*

Saturday 26 September

1pm, Outer Oval (behind North Harbour Stadium)* VENUE CHANGE

Downer Referee: Lauren Jenner

 

Teams

North Harbour Hibiscus: 8. JayJay Taylor 2. Amy Robertshaw 3. Olivia Ward-Duin 4. Manutalaaho Huni 5. Sophie Fisher 6. Tenaija Fletcher 7. Kate Williams © 1. Clementine Varea 9. Hailey Beale 10. Hayley Hutana 11. Latisha Trigwell-Achmad 12. Phoenix Littin 13. Lose Mafi 14. Mollie Tagaloa 15. Renee Adams

Reserves: 16. Lynn Koelman 17. Toakase Filimoehala 18. Tearren Nanjan 19. Anita Berry 20. Tamea Te Rauna 21. Danielle Mellow 22. Brooke Ellison

 

Auckland Storm: 1. Chryss Viliko 2. Saphire Abraham 3. Aldora Itunu 4. Eloise Blackwell © 5. Tafito Lafaele 6. Tamara Ati 7. Shannon Leota 8. Liana Mikaele-Tu’u 9. Luisa Togotogorua 10. Patricia Maliepo 11. Grace Kukatai 12. Ruahei Demant 13. Theresa Fitzpatrick 14. Leianne Tufaga 15. Daynah Nankivell

Reserves: 16. Cristo Tofa 17. Aleisha-Pearl Nelson 18. Ti Tauasosi 19. Charmaine McMenamin 20. Lovely Pulotu 21. Joeannah Uaseli-Purcell 22. Natahlia Moors

 

Bay of Plenty Volcanix v Taranaki Whio

Saturday 26 September

2pm, Blake Park, Mount Maunganui

Downer Referee: Larissa Collingwood

LIVE STREAMED ON BAY OF PLENTY RUGBY FACEBOOK PAGE

 

 

Teams

Bay of Plenty Volcanix: 1. Abbey Grainger 2. Luka Connor 3. Baye Jacob 4. Amanda Aldridge 5. Kelsie Wills 6. Tynealle Fitzgerald 7. Les Elder © 8. Pia Tapsell 9. Risaleaana Pouri-Lane 10. Kelly Brazier 11. Mahina Paul 12. Layla TeRiini 13. Mererangi Paul 14. Alena Saili 15. Kiani Tahere

Reserves: 16. Natalie Delamere 17. Braxton Walker 18. Brooklyn Teki-Joyce 19. Kura Walker* 20. Sela Moata’ane* 21. Hope Garner* 22. Esra Van Ramele

*Debut

 

Taranaki Whio: 1. Tachelle Gardiner 2. Donia King 3. Leah Barnard 4. Victoria McCullough 5. Freedom Edmonds 6. Catriona Tulloch 7. Chelsea Fowler 8. Tiana Davidson 9. Kelsyn McCook 10. Gayle Broughton © 11. Chloe Sampson 12. Danielle Muggeridge 13. Kaya-Rose Kahui 14. Sharniqua Weston-Jacobson 15. Kate Parkinson

Reserves: 16. Nicole Whittle 17. Jaymi Ngaia 18. Sharee Brown 19. Aliena Wallis 20. Alicia Manuirirangi 21. Natale Haupapa 22. Paige Neilson

 

Hawke’s Bay Tui v Canterbury

Saturday 26 September

4.35pm, McLean Park, Napier

Downer Referee: Becs Mahoney

LIVE ON SKY SPORT

 

Teams

Hawke’s Bay Tui: 1. Iukika Faavae 2. Forne Burkin © 3. Whitley Mareikura 4. Nina Pineaha 5. Rebekah Hurae 6. Laurae Blake 7. Niamh Jefferson 8. Kathleen Brown 9. Emma Jensen 10. Krysten Cottrell 11. Harmony Kautai 12. Jaimee Robin 13. Amelia Pasikala 14. Nicolette Adamson 15. Cortez Te Pou

Reserves: 16. Amber McKenzie 17. Kara Huata 18. Moomooga (Ashley) Palu 19. Lara Kendrick 20. Teagan Meyer 21. Shaylee Tipiwai 22. Kaitlin Bates

 

Canterbury: 1. Pip Love 2. Georgia Ponsonby 3. Amy Rule 4. Chelsea Bremner 5. Cindy Nelles 6. Alana Bremner © 7. Greer O’Rourke 8. Lucy Anderson 9. Kendra Cocksedge 10. Terauoriwa Gapper 11. Grace Steinmetz 12. Liv McGoverne 13. Grace Brooker 14. Martha Lolohea 15. Isabella Waterman

Reserves: 16. Rebecca Todd 17. Trina Greenslade 18. Angie Sisifa 19. Lucy Jenkins 20. Sophie O’Cain 21. Cassie Siataga 22. Sam Curtis

 

Counties Manukau Heat v Northland Kauri

Sunday 27 September

2.05pm, Navigation Homes Stadium, Pukekohe

Downer Referee: Nick Hogan

LIVE STREAMED ON COUNTIES RUGBY FACEBOOK PAGE

 

Teams

Counties Manukau Heat: 1. Aotearoa Matau 2. Grace Gago 3. Shaye Adams 4. Amiria Te Iringa 5. Rebecca Burch 6. Stacey Brown 7. Larissa Lima E Silva 8. Harono Te Iringa 9. Arihiana Marino-Tauhinu 10. Hazel Tubic 11. Lanulangi Veainu 12. Ngatokutoru Arakua 13. Mele Hufanga 14. Ruby Tui 15. Shonte To’a

Reserves: 16. Cathy Leuta 17. Katofoekina Veainu 18. Glory Aiono 19. Juvina Auva’a 20. Leititia Vaka 21. Utumalama Atonio 22. Azania Watene

 

Northland Kauri: 1. Krystal Murray 2. Te Kura Ngata-Aerengamate © 3. Kamila Wihongi 4. Carly Whaikawa 6. Justice Karena 5. Ngawaiora Davis 7. Tui McGeorge 8. Aroha Savage 9. Tyla Nathan-Wong 10. Victoria Subritzky-Nafatali 11. Tyler Nankivell 12. Timara Leaf 13. Portia Woodman 14. Leilani Erwin 15. Stacey Tupe

Reserves: 16. Patricia Vaka 17. Te Ruawai Tua 18. Hikitia Wikaira 19. Madison Johnson 20. Janie Tairua 21. Danyel Davan 22. Alexandra Kingi

 

LATEST NEWS

View all