Mitre 10 Cup Round Ten: Team Lists

GettyImages 1284321347

If you want to view the various permutations for the final round, CLICK HERE.

 

Read below for your key match information and team lists. Note: teams are added as they are named.

 

Counties Manukau v Southland

 

Friday 13 November, 7.05pm, Navigation Homes Stadium

Played: 32

Won: Counties Manukau 20, Southland 10, Drawn 2

Last match: Southland 42, Counties Manukau 14 (21 September 2019)

Referee: Mike Winter

Statchat (Opta): Southland defeated Counties Manukau (42-14) in their last Mitre 10 Cup meeting (Round 7, 2019), snapping a five-game losing run against them.

 

TEAMS

 

Counties Manukau

 

1. Ezekiel Lindenmuth, 2. Donald Maka, 3. Suetena Asomua, 4. Matiaha Martin, 5. Potu Leavasa, 6. Sam Slade, 7. Alamanda Motuga, 8. Viliame Taulani, 9. Cameron Roigard, 10. Jason Robertson, 11. Sione Fifita, 12. Orbyn Leger (C), 13. Sione Molia, 14. Kirisi Kuridrani, 15. Etene Nanai-Seturo.

Reserves: Zuriel Togiatama, Clinton Malolua, Conan O’Donnell, Viliame Rarasea, Dylan Leckner, Jonathan Taumateine, Luteru Laulala, Kalione Hala.

 

Southland

 

1: Ethan De Groot 2: Greg Pleasants-Tate 3: Siate Tokolahi 4: Manaaki Selby-Rickitt 5: Michael McKee 6: Charles Alaimalo 7: Matthew James 8: Tony Lamborn (C) 9: Logan Crowley 10: Scott Eade 11: Tevita Latu 12: Raymond Nu’u 13: Isaac Te Tamaki 14: Amanaki Nicole 15: Rory van Vugt

 

Reserves: Talemaitoga Tuapati, Joseph Walsh, Christopher Apoua, Raymond Tatafu, Jacob Coghlan, Liam Howley, Greg Dyer, Jaye Thompson

Northland v Waikato

 

Saturday 14 November, 2.05pm, Kaihoke RFC

Played: 77

Won: Northland 26, Waikato 49, Drawn 2

Last match: Waikato 48, Northland 26 (20 October 2019)

Referee: Mike Fraser

Statchat (Opta): Waikato have won their last two Mitre 10 Cup matches against Northland by an aggregate score of 119-54.

 

TEAMS

 

Northland

 

1: Luatangi Li, 2: Jordan Olsen (C), 3: Coree Te Whata-Colley, 4: Josh Goodhue 5: Sam Caird, 6: Tom Robinson, 7: Kara Pryor, 8: Sam McNamara, 9: Sam Nock, 10: Dan Hawkins, 11: Jone Macilai, 12: Tamati Tua, 13: Rene Ranger, 14: Jordan Hyland, 15: Mathew Wright

 

Reserves: Ross Wright, Tyler Kearns, Kalolo Tuiloma, Kane Jacobson, Matt Matich, Will Grant, Wiseguy Faiane, Scott Gregory

 

Waikato

 

1: Ollie Norris 2: Samisoni Taukei’aho 3: Josh Iosefa-Scott 4: James Thompson 5: Samipeni Finau 6: Hamilton Burr 7: Luke Jacobson (C) 8: Liam Messam 9: Xavier Roe 10: Beaudein Waaka 11: Valynce Te Whare 12: Louis Rogers 13: Quinn Tupaea 14: Gideon Wrampling 15: Bailyn Sullivan

 

Reserves: Sekope Lopeti Moli, Rob Cobb, Sefo Kautai, Adam Thomson, Simon Parker, Cortez Ratima, Matty Landsdown, Liam Coombes-Fabling

 

Wellington v Manawatu

 

Saturday 14 November, 2.05pm, Sky Stadium

Played: 77

Won: Wellington 54, Manawatu 18, Drawn 5

Last match: Wellington 49, Manawatu 7 (23 September 2018)

Referee: Brendon Pickerill

Statchat (Opta): Six of the last eight Mitre 10 Cup matches between Wellington and Manawatu have been won by the away team on the day, including each of the Turbos’ last two visits to New Zealand’s capital city.

 

TEAMS

 

Wellington

 

1: Xavier Numia, 2: James O’Reilly, 3: Alex Fidow, 4: Vaea Fifita 5: James Blackwell ©, 6: Caleb Delany, 7: Mateaki Kafatolu, 8: Teariki Ben-Nicholas, 9: Kemara Hauiti-Parapara, 10: Jackson Garden-Bachop, 11: Pepesana Patafilo  12: Julian Savea, 13: Billy Proctor 14: Wes Goosen, 15: Trent Renata

 

Reserves: Tyrone Thompson, Morgan Poi, Kaliopasi Uluilakepa, Naitoa Ah Kuoi, Connor Collins, Vince Aso, Connor Garden-Bachop

 

Manawatu

 

1: Tietie Tuimauga 2: Siua Maile 3: Michael Alaalatoa 4: Micaiah Torrance-Read 5: Liam Mitchell 6: Howden Te Kamaka 7: Shamus Hurley-Langton 8: Kirk Tufuga 9: Bryn Wilson 10: Ben Wyness 11: Te Rangatira Waitokia 12: James Tofa 13: Josiah Maraku 14: Nigel Ah Wong 15: Nehe Milner-Skudder (C)

 

Reserves: Gene Syminton, Solomona Sakalia, Kyle Stewart, Paulo Teofilo, Johnny Galloway, Griffin Culver, Stewart Cruden, Drew Wild.

 

Otago v Tasman

 

Saturday 14 November, 4.35pm, Forsyth Barr Stadium

Played: 13

Won: Otago 7, Tasman 5, Drawn 1

Last match: Otago 21, Tasman 47 (7 October 2018)

Referee: James Munro

Statchat (Opta): Tasman (95.6%) and Otago (94.6%) have the best and third best ruck success rates respectively of all teams in the 2020 Mitre 10 Cup (Auckland – 94.7%).

 

TEAMS

 

Otago

 

1: Jamie Mackintosh, 2: Ricky Jackson, 3: Josh Hohneck, 4: Jack Regan, 5: Will Tucker, 6: Charles Elton, 7: Slade McDowall, 8: Nasi Manu, 9: Kayne Hammington, 10: Josh Ioane, 11: Jona Nareki, 12: Patelesio Tomkinson, 13: Michael Collins (C) 14: Freedom Vahaakolo 15: Vilimoni Koroi

 

Reserves: Henry Bell, Sef Fa’agase, Hisa Sasagi, Josh Hill, Dylan Nel, James Arscott, Mitchell Scott, Sean Withy

 

Tasman

 

1: Ryan Coxon 2: Andrew Makalio 3: Isaac Salmon, 4: Te Ahiwaru Cirikidaveta 5: Quinten Strange 6: Hugh Renton 7: Sione Havili Talitui 8: Taina Fox-Matamua 9: Finlay Christie 10: Mitchell Hunt 11: Leicester Faingaanuku 12: Timothy O’Malley 13: Fetuli Paea 14: Mark Telea 15: David Havili (C)

 

Reserves: Quentin MacDonald, Kershawl Sykes-Martin, Samuel Matenga, Mahonri Nagkuru, Anton Segner, Dwayne Polataivao, Kieron Fonotia, Lotima Faingaanuku

 

Taranaki v Hawke’s Bay

 

Sunday 15 November, 2.05pm, TET Stadium, Inglewood

Played: 54

Won: Taranaki 29, Hawke’s Bay 19, Drawn 6

Last match: Hawke’s Bay 35, Taranaki 17 (20 September 2019)

Referee: Jono Bredin

Statchat (Opta): Hawkes Bay (116) and Taranaki (103) are two of three sides to have made 100+ clean breaks in the Mitre 10 Cup this season (Waikato – 110).

 

TEAMS

 

Taranaki

1: Jared Proffit 2: Bradley Slater, 3: Reuben O’Neill, 4: Josh Lord, 5: Kaylum Boshier 6: Tom Florence  7: Lachlan Boshier (C), 8: Pita Gus Sowakula, 9: Warwick Lahmert, 10-Stephen Perofeta, 11: Lewis Ormond, 12: Sean Wainui, 13: Lukas Halls 14: Jacob Raumaitayuki-Kneepkens, 15: Jayson Potroz

 

Reserves: Ricky Riccitelli, Donald Brighouse, Crusader Faletagoa’i, Jarrad Hoeata, Mitchell Crosswell, Shaan Waite, Daniel Rona, Codey Rei

 

Hawke’s Bay

TBC.

Bay of Plenty v North Harbour

 

Sunday 15 November, 2.05pm, Tauranga Domain

Played: 32

Won: Bay of Plenty 16, North Harbour 16

Last match: Bay of Plenty 27, North Harbour 19 (1 September 2019)

Referee: Richard Kelly

Statchat (Opta): North Harbour have scored 88 points during the final quarter of their games in the Mitre 10 Cup this season, the most of any team during this period and nearly double the amount of Bay of Plenty (45).

 

TEAMS

 

Bay of Plenty

 

TBC

 

North Harbour

 

TBC 

 

Canterbury v Auckland

 

Sunday 15 November, 4.35pm, Orangetheory Stadium

Played: 104

Won: Canterbury 49, Auckland 50, Drawn 5

Last match: Canterbury 32, Auckland 22 (8 September 2019)

Referee: Nick Briant

Statchat (Opta): Salesi Rayasi (Auckland) has made 3.2 clean breaks per game in the Mitre 10 Cup this season, the most of any player (min. 3 games played). He also leads the competition in tries scored with 11.

 

TEAMS

 

Auckland

 

TBC

 

Canterbury

TBC

LATEST NEWS

View all